Proč stepovat s námi?

Od doby založení Four Taps kurzů v roce 2005 jsem dostala desítky děkovných e-mailu, ve kterých mi jejich autoři popisují, co pro ně naše lekce znamenají. Vždy je to pro mě motivace k další práci a utvrzení, že to co náš tým dělá, má smysl. Za všechny reakce moc děkuji :)

Ráda bych se s vámi podělila o několik příběhů našich stepařů. Možná se v některém "najdete" a pomůže vám s rozhodnutím jestli step vyzkoušet. Všem autorům příspěvků děkuji za možnost zveřejnění.                                                

Marta Aulická

Navštěvujete naše kurzy a také byste se rádi podělili o to, co vás ke stepu přivedlo a co pro vás step znamená?
Budu ráda, když mi napíšete: fourtaps@fourtaps.cz 

 

Blanka Opatrná, podnikatelka (rodinný pension) 

Step pro mě znamená hlavně úžasné spojení pohybu a rytmické hudby.

Muziku jsem vystudovala na Pražské konzervatoři, a když jsem teď kytaru vyměnila za stepky, bylo to jedno z mých nejlepších rozhodnutí. Se stepem jsem začala už jako dítě, ale od té doby se všechno změnilo. Když jsem po letech dostala stepky od dcery k narozeninám, vyhledala jsem si na internetu kurzy stepu a narazila na Four Taps, kam chodím už skoro 5 let. Hrozně mě to baví. Díky stepu a motivaci zúčastnit se Mistrovství republiky i světa jsem také zhubla a řekla bych, že je to daleko lepší forma hubnutí než trápení v posilovně. Ani v tom nejtajnějším snu by mě nenapadlo, že se ve svém zralém věku stanu mistryní a vicemistryní republiky ve stepu.

Step mě naplňuje radostí a štěstím z toho, že pro sebe něco dělám. Vřele jej mohu doporučit všem věkovým kategoriím.

 

Denisa Mertlová, Office manager 

Moje láska ke stepu se začala rodit v roce 2009. Před zapsáním do kurzu jsem nechtěla nechat nic náhodě a domluvila si možnost přijít se podívat na jednu hodinu. Byla jsem svědkem tréninku dvou dam ve věku kolem 50 let, které se připravovaly na Mistrovství ČR. Naprosto mě dostaly svým nadšením, elánem a stepařským uměním. Oněmělá úžasem jsem neměla pochybnosti, že toto je sport, kterému se chci věnovat.

Step je pro mě úžasné odreagování, rozhodně při něm nemám čas přemýšlet o svých problémech a zcela zapomínám na práci. Zároveň jsem v bezvadné partě lidí.

Během relativně krátké doby, kdy chodím na kurzy Four Taps, jsem měla možnost zúčastnit se Mistrovství světa ve stepu 2010, takže i ambiciózní typy si zde přijdou na své. Po roce stepování skončit na 7. místě na světě je úžasný pocit!

 

   

Jirka Novák, marketingový a právní koordinátor

Dokončil jsem dálkové studium na vysoké škole a hledal jsem nějakou novou aktivitu, která mne bude bavit.

Step jsem vždycky obdivoval. Začal jsem na internetu pátrat, jaké možnosti Praha nabízí. Web Four Taps mne zaujal nejvíc. Věděl jsem, co mne tam čeká, pokud se přidám, navíc byla v plánu ukázková hodina, na kterou jsem se přihlásil. Bavilo mne to a bylo rozhodnuto, začnu se stepem.

Vedle kurzů se nabízí další hodiny v rámci seminářů a soustředění a pořád to není dost, propadl jsem stepu!!! Za krátkou dobu jsem se dostal do přípravky skupiny FT, kde se, mimo jiné, učíme některé starší choreografie. Sešla se tu parta skvělých lidí a na hodinách je legrace. Vždy se odreaguji, pobavím, vyčistím si hlavu. Často i sám sebe překvapím, co moje tělo dokáže.

Na škole jsem se tělocviku vyhýbal a teď step, který se mi stal „drogou“. Je to aktivita, která spíše dává, než bere, a pokud bere, tak je to něco, co mi chybět nebude (například nějaké to…kilo…;-)).

  Eva Římanová, lékařka 

Nejprve se veřejně přiznám k tomu, že jsem začala stepovat až jako důchodkyně. I rodině jsem to dlouho tajila a tvrdila jsem, že chodím s vrstevnicemi cvičit prostná do tělocvičny. Bála jsem se shovívavých pohledů a kritických poznámek. Ale já jsem si stepem splnila svůj životní sen. A ten sen mi pomohl v době, kdy vážně onemocněl můj manžel a já jsem mu musela být nejen ošetřovatelkou, ale i duševní oporou. Bez stepu bych dnes byla psychická a fyzická troska. Díky němu jsem zvládla i ty nejsmutnější situace. Je to něco úžasného, fantastická seberealizace, která posílí ducha i tělo.

Stepuji s dívkami, které by mohly být mými vnučkami a možná i pravnučkami a je mi mezi nimi moc dobře. Jsem vděčná osudu, že mě přivedl na webové stránky, kde bylo napsáno "kurzy stepu od 15 do 99 let". "Tak to jsem ještě mladinká", řekla jsem si a přihlásila se!

   

 

Jitka Vítovcová

Rozhodla jsem se s vámi podělit o svoje zážitky a dojmy ze stepu, kam chodím již pátým rokem.

Se stepem jsem začala zhruba před třiceti lety. Pak se sešel rok s rokem, přišla rodina, děti, časově náročná práce a na step už čas nezbýval. Když se situace trochu zklidnila, měla jsem najednou pocit, že bych se potřebovala něčemu věnovat. Kolegyně z práce mě přivedly na myšlenku, ať zase zkusím step.

Na internetu jsem hledala pro mě časově i místně dostupné kurzy. Našla jsem lekce Four Taps a nejprve zavolala s dotazem, jestli ještě já ve svém věku můžu.. A už to jelo. Step mě moc baví, učím se nové věci a vlastně si i dokazuji, že na to alespoň v rámci možností mám. Tréninkové hodiny probíhají bez jakéhokoliv stresu, naše lektorky mají velké pochopení a trpělivost.

A musím říci, že i lidé, které jsem viděla před pár lety začínat a do nichž bych nikdy neřekla, že se stepovat naučí, dnes stepují s chutí a nadšením. Vytvořila se zde skvělá parta, která se vzájemně podporuje a dobře si rozumí. Účastníme se i seniorských soutěží, a to především z radosti z pohybu s bezva přáteli.

Pro mě je step nejen duševní „očista“ a propocená trička, ale hlavně dobrá nálada a pohoda.

Zdravím všechny příznivce stepu a vřele vám tento tanec doporučuji.

 

Magda Šámalová, studentka

Proč stepovat s námi? 

„Listen to my feet and I will tell you the story of my life.“ 

– John Bubbles

Když jsem si položila tuto otázku, napadlo mě hned několik důvodů 😊. Tak třeba, že když už si myslíte, že vám došla energie, tak step vás znovu nakopne. Nebo, že ve FOUR TAPS jsou prostě ti nejlepší lidé!!! <3 Je to báječné odreagování, které vás donutí zapomenout na vše a soustředit se na to, co děláte v tu chvíli a všechny strasti jako by na chvilku neexistovaly 😊. A tolik legrace, co člověk zažije na jediném tréninku. No co víc dodat, FOUR TAPS JE PROSTĚ NEJLEPŠÍ!!!!!

„The greatest gift of life is friendship, and I have received it.“

– Hubert H. Humphrey

Moje cesta do FOUR TAPS byla celkem složitá a místy i dost trnitá, ale o to víc si teď vážím toho, co teď mám a to je velká a úžasná rodina, protože „prosté“ přátelství přerostlo v něco mnohem víc 😊. Takže bych ráda touto cestou poděkovala celé své stepařské rodině, protože bez vás už si to prostě nedokážu představit!!! A hlavně bych chtěla poděkovat tobě Marti, že jsi mi ukázala, že stepovat se dá i s láskou, pohodou a neustálým prodlužováním si života pomocí smíchu 😃. Smekám před tvou trpělivostí a životní silou, která se projevuje s každou „jobovkou“ co přijde a ty to nevzdáváš!!! A nikdy to nevzdej, protože to co děláš má opravdu smysl a velký!!! DÍKY, že jsi jaká jsi a stmeluješ tuhle obrovskou rodinu o kterou se vždy můžeš opřít! Mám tě moc ráda. 

„The struggle you‘re in today is developing the strength you need for tomorrow.“ 

- Robert Tew

 

 

 

Hana Lefanová, asistentka

Proč step? Nebo přesněji - Proč step s Four Taps? Myšlenka zapsat se na kurz stepu se mi v hlavě začala klubat před několika lety, ale několikrát jsem ji zapudila s tím, že začít stepovat, když je člověku přes 35, asi není normální a že by mi to určitě nešlo. Taneční jsem kdysi protrpěla a v hloubi duše nesnášela, a to i když jsem nebyla úplné dřevo. Pocit, že na tanec já prostě nejsem, jsem měla vždycky. Po pár letech mi náhodou kamarádka nadšeně vyprávěla o kurzu stepu, na který se zapsala. Doslova se rozplývala a poslala mi odkaz na webové stránky Four Taps a povzbudila mě, že to zkusit určitě mám a nebudu litovat. Stránky jsem pročetla od A do Z a pak už jen čekala na otevření nových kurzů pro začátečníky. Z kurzu jsem byla od první hodiny nadšená a těšila se na každý další týden. Abych mohla chodit víckrát v týdnu, raději jsem zredukovala jiné aktivity. Po třinácti měsících stepování jsem se skupinou skvělých lidí dostala na mistrovství České republiky, kde jsme vyhráli 1. místo. Byl to nezapomenutelný zážitek a pro mě do té doby něco nepředstavitelného.

Na hodinách nechám hodně energie a potu, ale zásluhou Marty, která kurzy vede, pokaždé odcházím energií nabitá a dobře naladěná. Marta má pro každého vždycky úsměv a povzbudivé slovo, dokáže lidi nadchnout, hýří nápady a doslova z ní srší pozitivní energie.

Přistihuju se, jak si občas tak různě přešlapávám kroky na zastávkách nebo ve výtahu J. A jakou mám radost, když se mi povede zastepovat to, co jsem považovala do nedávna za (mnou) neproveditelné! Zlepšila se mi fyzička a poznala jsem partu lidí, se kterými je legrace a mezi kterými není rivalita, ale kteří poradí a pomohou těm méně zkušeným. Four Taps byla a je pro mě skvělá volba a za mě má všechny palce nahoru! :-)

 

Eva Řežábková

Začatek mého stepování byl pěkný fičák! Ale popořádku.
Ve svých 48 letech jsem dostala (ač nerada-nejsem technický typ) můj první počítač.
Při seznamování s ním a hledáni čehokoli jsem otevřela stránky FOUR TAPS. Jukly na mě dvě sympatické usměvavé tváře a kurzy stepu ve věkové kategorii 15-99let. Byl tenkrát čtvrtek a hned o víkendu probíhaly ukázkové hodiny. Step se mně vždy líbil, věková kategorie splněna, návrat z chalupy o něco dříve a v neděli odpoledne, nervózní a plna očekávání vyrážím na ukázkovou hodinu. Když jsem se přiblížila ve Štěpánské ulici k č. 9, šly přede mnou dvě mlaďounké štíhlé slečny a do devítky zabočily! To byl můj konec - nejsem mladá a už vůbec né štíhlá - nejdu tam a č. 9 přecházím! Po chvilce váhání a přemlouvání (vždyť mně ještě 99 není) se odhodlám a jdu na kurz. Tam mě čeká milé překvapení - lektorka Marta. Milá, usměvavá, optimistická, chemie zapůsobila, obavy opadly, já zakoupila od Marty ojeté stepky a hned v pondělí přišla na první opravdovou hodinu stepu.
Letos mně bude 54let, stepky už mám dávno jiné, naše pondělní parta je skvělá - nasmějeme se v šatně, na place a občas i v hospůdce po tréninku.
A s druhou, úterní velkou partou, jsem si už vystepovala všechny tři kovy na soutěžích!
Step mě stále baví, ale vše je o lidech a naší lektorce Martičce! Je usměvavá, energická a hlavně lidská. Chce, abychom stepovali pro radost a medaile jsou super bonus. Nekřičí, slovo "musíš" nezná, maximálně řekne "To dáš - né", ušije nám na soutěže kostýmy a umí pochválit!
Takže, proč stepovat ve FOUR TAPS? Protože je to tam SUPER a já, tenkrát v neděli, udělala své nejlepší rozhodnutí to nevzdat!

     

Tereza Forštová, student

Proč stepuji ve Four Taps

Jako malá jsem dělala vrcholově sportovní gymnastiku a následně i sportovní tancování. Jsem vychovaná v tom, že člověk by měl dělat nějaký sport pořád, a jako důsledek mého soutěžení v ranných letech je pocit, že bez soutěže či vystoupení nemá sport smysl. V 16 letech jsem sekla s tancováním a od té doby sem tam zkoušela nějaké kurzy, nic mě ale nezaujalo natolik, abych u toho vydržela déle jak rok a v žádných kurzech nebyla možnost uspokojit mé soutěžící touhy.

Pak jsem takhle jednou viděla naprosto úžasné stepovací video a řekla si, že tohle by mohla být pro mě zajímavá kombinace hudby, rytmu a pohybu, jakou hledám. Šla jsem tedy na ukázkovou hodinu do FourTaps a ta jedna hodina stačila na to, abych věděla, že tohle chci dělat dlouho. Marta mě hned navnadila účastí na vystoupení tradičního Four Taps Festivalu, pak jsem přibrala další kurz a trénovali jsme na Mistrovství Republiky. Úžasné.

Je jedno jestli jsem vystresovaná z práce, ze školy, či jiných problémů. Na tréninku vždycky na všechno zapomenu a jediné, na co se soustředím, je stepování. Je to bezvadný odpočinek, Marta má velmi rozumný přístup k trénování a soutěžení a tréninky jsou zábavné. Nikdy se nenudím.

  Veronika Jeřábková, ředitelka internetového vydavatelství

Od dětství mě fascinovaly boty, co klapou. Jako dítě jsem si půjčovala maminčiny boty s podpatky a podupávala si. Rok se s rokem sešel a já uviděla plakát lákající na ukázkovou hodinu stepu, neodolala jsem a musela se přihlásit. Hned po ukázkové hodině jsem běžela do obchodu koupit si stepky, které týden co týden obouvám už čtvrtým rokem!

Step jsem si naprosto zamilovala, zapomenu při něm na vše okolo a pokaždé odcházím s úsměvem na rtech. I když kolikrát nevíte, která je levá a která pravá noha a připadáte si jako sklon v porcelánu, lektorky nikdy nedají cokoli znát a vždy pomohou, za což jim upřímně děkuji!   

Odměnou za propocená trika a nějaký ten puchýř mi je dobrý pocit z toho, co vše dokáži, spousta nových přátel a taky moje první medaile, mimochodem rovnou zlatá!  

Four Taps doporučuji všem, kdo na zastávkách nepostojí a chtějí začít se sportem, který není omezený věkem, s lidmi, kteří se rádi baví.

     

Lucie Křelinová, Vedoucí zastoupení Společnosti na podporu hospodářství Saska v České republice

Proč stepuju? Proč??? Jak se někdo vůbec může ptát! Přeci proto, že:

- step čistí hlavu … a na to čistý místo se okamžitě nacpe milion myšlenek: Jak že to je? Ten wing na jedný noze prostě nedám. Něco mi tam chybí! Pomóóóc!

- step v podstatě okamžitě zlepšuje kondičku … aby se pak člověk mohl doma zhroutit na kanape a druhý den vstávat jako stoletý stařec.

- step taky zlepšuje náladu … dokud Marta nedodá: a teď do hudby, jo?

- step rozhodně přispívá ke zdraví … tedy k psychickému, o fyzickém nelze mluvit, naše nohy budiž toho dokladem.

- nakonec vylezeme s příšernou trémou na podium, něco cvakne v hlavě (beztak má Marta na nás nějaké dálkové ovládání) a je to prostě pecka!

Tak proto stepuju!

   Markéta Rozehnalová, zubní lékařka

Když jsem se do kurzu stepu hlásila, rozhodně jsem nečekala, jak důležitou součástí  mého života se stane.

Po přestěhování z malého města jsem hledala, čím neobvyklým, aktivním a zábavným lze trávit volné večery v pro mě neznámé Praze. Z mnoha možností mě oslovily právě kurzy stepu s výukou pro dospělé, kteří nikdy nestepovali. Přihlásila jsem se rovnou na celý trimestr s tím, že to kdyžtak nějak přežiju. Počáteční beznaděj byla taková, že jsem před okolím tajila, čemu se věnuju. Nechápala jsem, jak v té rychlosti je možné zkoordinovat ruce, nohy, prostě všechno.  A do hudby. Ale díky nekonečné trpělivosti a motivaci lektorek to nějak "sedlo", a teď už čtvrtým rokem hrdě hlásím, že jsem stepařka.

Dnes je pro mě step aktivním odpočinkem, terapií pro hlavu, zdrojem dobré nálady a zázemím s kolektivem, na který se můžu kdykoliv obrátit a se kterým nás pojí nejen stepařské zážitky.

Díky za tuto příležitost.

     
Zdeněk Krejčí, vývojový strojní konstruktér 

Vzpomínáte, když jste viděli v Televarieté Jiřího Korna stepovat? Pro mě to byl zážitek, který mě natolik ovlivnil, že jsem se do tohoto báječného tance asi dvacet let poté pustil. Najít správný klub však nebylo jednoduché.

Našel jsem si několik stepařských klubů na internetu a poslal mailem dotazy, které mi ležely na srdci. Reakce však nebyla žádná, nebo natolik strohá a nic neříkající, že jsem ztratil chuť dále cokoliv podnikat.  Díky kamarádovi jsem tedy začal navštěvovat velmi příbuzný druh tance, a to americký step – clogging. Má několik odlišností, počínaje dvojitými plechy na botách, liší se stylem úderů i počtem účinkujících. A zde byl pro mě kámen úrazu. Klasický step může předvádět jak jednotlivec, tak velká skupina lidí. Clogging se tančí na country muziku a jak jistě znáte z amerických filmů, tančí se ve skupině lidí. Jenže já jsem individualista.

Byl jsem pozván na vystoupení mých clogging kolegů v divadle. Jako začínající člen jsem si tuto událost nemohl nechat ujít. Vystoupení bylo úžasné a já si pomyslel, že tohle by mohlo být fajn, že to chci dělat. Jenže v zápětí se na parketu objevila stepařka. Pouze jedna malinkatá osoba uprostřed parketu a svým jemným ťukáním si získala celé divadlo. Až v tu chvíli jsem opravdu zjistil, co chci dělat. Klasický step.

Ještě téhož večera, po návratu domů, jsem ihned žhavil internet a prohledával účinkující hosty v divadle. Konečně.  Našel jsem, že stepařka byla z Four Taps, objevil stránky i kontakt. Napsal jsem mail a čekal, co se bude dít. K mému úžasu jsem měl odpověď hned druhý den ráno a z odpovědi bylo patrné, že mají o dalšího člena zájem. Ano, takhle jsem to chtěl.

Po čtyřech měsících ve Four Taps jsme se s kolegy propracovali až na Mistrovství České ČR ve stepu, kde jsme obsadili čtvrté místo. Paráda! Za půl roku nás čekala další výzva v podobě Mistrovství světa ve stepu v Německu. I tento úkol jsme zvládli výborně, a tentokrát i s naší trenérkou v čele obsadili sedmou pozici.

Hodiny Four Taps jsou skvělé. Na lekce chodím čím dál radši a těším se na každý trénink. Výborně si odpočinu od všedních problémů, zkrátka na všechno zapomenu. Obdivuji pozitivní přístup lektorek a hlavně neustálý úsměv ve tváři. Copak byste tohle nemohli mít rádi?!

Tento tanec mi přináší nejen radost z pohybu, možnost vystupovat a soutěžit, ale i únik od všedních starostí.

Jsme výborná parta a rádi se setkáváme i mimo trénink. Je to moje druhá rodina, na kterou nedám dopustit.

 

 Petr Knop, ředitel nestátní neziskové organiizace

Step...., když mám popsat, proč jsem vlastně začal, musím se vrátit o mnoho let zpátky. V televizi jsem tenkrát viděl film z New Yorského Bronxu, ve kterém se tanečníci pomocí stepu snažili napodobit městský ruch. Moc se mi to líbilo a v hlavě se mi zakořenila myšlenka, že se chci tento styl někdy naučit. Dalším důvodem byla i samotná empatie k tanci jako takovému. Vždycky jsem na tanečních akcích patřil k těm, kteří se na parketu rádi projevovali.

Zhruba před rokem mě opět napadlo, že bych chtěl step vyzkoušet. Díky novým informačním technologiím, jsem okamžitě našel ve vyhledávači kurzy stepování v taneční škole FOUR TAPS. Po vydolování maxima informací z webových stránek, které mi byly sympatické, jsem prakticky okamžitě zaplatil kurzovné. První lekce byla spíš seznamovací, nicméně mě jasně přesvědčila, že "tyhle pohyby nohama" prostě musím umět. No a pak už jen zbývalo koupit boty z plíškama a mít pevnou vůli.

Mé sportovně pohybové ego vypěstované studiem „kotrmelecké“ fakulty (FTVS) a časem stráveným na tanečních parketech mě přesvědčovalo, že ťukat plíškama do podlahy v tanečním rytmu by snad nemusel být takový problém. Realita mým egem dost otřásla:-) Tím nechci nikoho odradit, kvůli složitosti stepu, spíš upozornit na to, že by se předem neměly dělat unáhlené závěry :-) Každý máme talent na něco jiného. Myslím, že i člověk ve větší míře neholdující pohybu a tanci, může step uchvátit. 

Co se týká mě, step splňuje přesně ty požadavky, které jsem od něho čekal. Funguje výborně jako alternativa k aerobním sportovním aktivitám. Někdy tričko doslova ždímu potem. Dále zprostředkovává zábavu v příjemném prostředí, v kombinaci se zdokonalováním obratnosti, koordinace a celkové motoriky těla. Step může být dokonce i napínavý. Zvlášť v případech, kdy vystupujete před větším publikem. Taková hala nabitá diváky i kamarády, před kterými se snažíte ukázat svoje dovednosti, je dost vzrušující představa :-)

     

 

 Untitled design2.jpg

 

Hana Slámová

Step mě přitahuje celý život. Nikdy jsem nenašla odvahu to zkusit. Nyní, když jsem se rozhodla pokusit se o to, moji blízcí reagovali tím zvláštním úsměvem, kdy jsem si připadala jako úplný hlupák. Je mi 57 let a určitě mám dvacet kilo nadváhu. Navíc jsem násilně převedená na pravou stranu. Lektorky Four Taps mě podpořily, a tak jsem začala.

Teď, po dvou měsících výuky, mohu s čistým svědomím stepování doporučit zejména starším lidem. Zlepšila se mi viditelně motorika, přestala se mi zvrtávat kolena i kotníky.  Opět začínám koordinovat své pohyby. Rovněž kila jdou postupně dolů. To nejpodstatnější ale je ta neskutečná radost z pohybu, pocit štěstí při zvládnutí  náročnějších variací kroků. Spojením tohoto všeho se cítím velmi dobře psychicky a daleko snadněji řeším problémy spojené s běžným životem.

Tohle moje rozhodnutí pokládám za nejrozumnější, které jsem učinila za posledních pár let. Stačilo jen překonat strach z neznámého a začít si věřit.

     

Navštěvujete naše kurzy a také byste se rádi podělili o to, co vás ke stepu přivedlo a co pro vás step znamená? Budu ráda, když mi napíšete: fourtaps@fourtaps.cz 

Česky English

Letní stepařské soustředění 2019

25. - 28. 7. 2019

Pojeďte s námi stepovat do míst, kde se procházel "Kolja" a tančili "Rebelové"

více informací a přihlášky

Letní soustředění_small.jpg

Návštěvnost stránek

279951
Kurzy stepu Praha